Labākie bezmaksas rakstīšanas, izklājlapu un prezentēšanas rīki05.03.2019Rūpējoties par personīgo zīmolu, mums vajag rīkus, ar kuriem mēs radām fantastiskus tekstus, veidojam izskaidrojošas tabulas un prezentācijas. Proti, tās ir pamatizteiksmes formas zīmola stāsta paušanai - vienalga vai tā būtu rakstiska pašanalīze par sevi, pievilcīga CV vai prezentācijas izveide, gatavojoties darba intervijai, finansiālā piedāvājuma sagatavošana vai sociālo tīklu plāna vai iknedēļas bloga rakstīšana.

Lielākā daļa no mums ir uzaugusi ar Microsoft Office piedāvātajām programmām, kas lieliski var palīdzēt tikt galā ar šo vajadzību īstenošanu. Bet tas ir maksas pakalpojums.


Tomēr pastāv vairākas lieliskas bezmaksas alternatīvas, kuras noteikti ir vērts aplūkot, izanalizēt un katram pašam pieņemt lēmumu, kura no tām vislabāk atbilst tavām zīmola stiprināšanas programmas vajadzībām, ja esi nolēmis izmantot bezmaksas iespēju. Es mēģināšu tev palīdzēt.


“Izvēloties alternatīvu programmu, ir divi ieguvumi. Pirmais, iespēja ietaupīt aptuveni 100 eiro gadā. Un, otrais, to var izmantot gan personīgajiem, gan komerciāliem mērķiem”.


Lai izvērtētu šīs bezmaksas programmas, es izvirzīju vairākus kritērijus, kas ir svarīgi no lietotāja ērtuma un no personīgā zīmola uzturēšanas un vajadzību skatu punkta:

 1. savietojamībā ar citām programmām,
 2. paredzēta dažādām operētājsistēmām,
 3. kopīgošanas funkcija,
 4. dublēšanas mehānisms (back-up),
 5. mākoņglabāšana,
 6. mobilā versija,
 7. programmas valoda - latviešu,
 8. kļūdu labošana latviski,
 9. vizualizāciju izvietošana,
 10. savu krāsu izvēle un
 11. savu fontu izvēle vai pievienošana.

Ikdienas funkciju izmantošana ir visai līdzīga un, savukārt, ar detalizētu tehniska raksturojuma atšķirībām tu varēsi iepazīties neskaitāmos blogos, kas ir pieejami internetā.


Programmas datorā

LibreOffice

Pērn es izvēlējos alternatīvu programmu paku. To atradu ļoti ātri. Proti, tā ir bezmaksas atvērtā pirmkoda programmatūra (open source) - LibreOffice. Tā der datoriem ar Windows, Mac un Linux operētājsistēmām un to var izmantot uz cik vien datoriem vēlies. Nav nekādu ierobežojumu. Visu cieņu un paldies entuziastiem, kas šo programmu paku uztur un piedāvā visai pasaulei par velti. Atšķirībā no citiem piegādātājiem, tai nav premium pakas, jo visas iespējas, funkcijas jau ir iekļautas.


LibreOffice ir gan savs "word", "excel", "powerpoint", "access", gan arī zīmēšanas un matemātisko aprēķinu programmas. Es gan personīgi esmu izmantojusi tikai pirmās trīs. Bet daudzās atsauksmes un analīzes liecina, ka LibreOffice piedāvājums ir tikpat inovatīvs, jaunākajām tendencēm atbilstošs kā tas ir Microsoft Office.


Ir pat vairākas kategorijas, kur šīs bezmaksas programmas ir pārākas: labāka failu savietojamība ar citām programmām, kļūdu labotājs un uzlabota rīkjosla. Pēdējais laikam arī ir pie vainas, kāpēc brīžiem, lietojot LibreOffice, es apstulbstu un paiet kāds laiks, kamēr saprotu, kur atrast nepieciešamās funkcijas, bet iestrādājoties rakstīšana vai tabulu veidošana nesagādā nekādas problēmas. Apstulbstu arī tādēļ, ka izvēlējos programmu latviešu valodā. Tā kā esmu pieradusi pie angļu terminiem, tad grūti orientēties izvēlēs. Plašāk skatoties, patiesībā tā ir priekšrocība, jo tie, kas vēlas var programmu lejuplādēt angliski, citi - latviski.


Pozitīvi, ka programmai ir labs kļūdu labotājs latviešu valodā. Vēl viena priekšrocība, kur LibreOffice ir pacentušies - ir iespējams sagatavotos dokumentus saglabāt Microsoft Office dokumentu formātos. Līdz ar to saņēmējam nevajadzētu rasties problēmas atvērt atsūtīto dokumentu. Es LibreOffice lietoju vairāk kā pusgadu un neesmu dzirdējusi žēlošanos, ka manus dokumentus nevar atvērt un izmantot. Turklāt es esmu ļoti veiksmīgi atvērusi visus saņemtos MS Office dokumentus un tos attiecīgi labojusi, papildinājusi LibreOffice vidē.


" Ja tu esi steigā un parasti pieļauj daudz pārrakstīšanās kļūdas latviešu valodā, tad noteikti ir vērts izvēlēties LibreOffice. Tāpat, ja tu nepārzini tik labi angļu valodu, vislabāk tad izvēlēties ir LibreOffice, jo programma ir pieejama latviešu mēlē".


No personīgā zīmola viedokļa svarīgi ir veidot dokumentus ar savām zīmola krāsām un fontiem, kā arī spēt ievietot savas vizualizācijas. LibreOffice dod pilnu brīvību stilistiski veidot materiālus kā tu vēlies.


Tātad, ja tev vajag solīdu programmu, lai tu varētu rakstīt, veidot izklājlapas, prezentācijas un pat datu bāzes, bet nav nepieciešama failu kopīgošanas funkcija vai, pieeja "mākonim", lai dokumentu varētu atvērt no vairākām ierīcēm, un programmas mobilās versijas izmantošana, tad LibreOffice pilnībā apmierinās tavas vajadzības.


Starp citu, LibreOffice izmanto daudzu valstu valsts iestādes, piemēram, Spānijas Valensijas reģiona pašvaldība, Itālijas Aizsardzības ministrija, Taivānas Finanšu ministrija u.c. Vairāk par LibreOffice: šeit.


WPS Office Free


Vēl viena alternatīva ir WPS Office Free. Tā ir ļoti līdzīga Microsoft Office. Vizuāli ļoti "tīra" un pārredzama ekrāna sajūta. Viegli un intuitīvi visu saprast. Tā ir milzīga atšķirība, salīdzinot ar LibreOffice, kas no sākuma rada mazliet sarežģīta rīka iespaidu. Man iepatikās viens komentārs, ko lasīju par šo prgrammu: “WPS ir kā MS Office, bet bez funkcijām, kuras mēs parasti tāpat nelietojam”.


WPS Office Free paka sastāv no tekstu rakstīšanas, izklājlapu un prezentāciju izveides programmām. Ir iespēja savus dokumentus konvertēt kā PDF failus un laba savietojamība ar MS Office dokumentiem.


Latviešu valodas lietotāji gan būs bēdīgi, jo WPS Office nevar uzstādīt latviešu valodā, kā arī valodas kļūdu labotājs nav pieejams mūsu mēlē. Ir pieejamas tikai lielākās pasaules valodas. Turklāt izklājlapu un prezentāciju programmā kļūdu labotājs īsti nestrādā arī angļu mēlē.


"Ja tava galvenā darba valoda ir angļu vai krievu, tad noteikti iesaku izvēlēties WPS Office Free, ja tev patīk strādāt ar programmām datorā".


Ik pa laikam studentiem un skolniekiem WPS Office premium paka tiek piedāvāta par velti. It kā fantastiska iespēja, bet, piesakoties, ir jāiesniedz ne tikai savi dati, bet tiek prasīta arī jaunieša epasts ar .edu vai .ac beigās. Pieņemu, ka Latvijas studentiem un skolniekiem nav pieejas šādiem epastiem. Līdz ar to, saņemot atļauju izmantot bezmaksas Premium paku, var nākties savādākā formā pierādīt, ka esi skolnieks/students vai arī šī iespēja diemžēl tiks liegta.


WPS var izmantot Windows, Linux operētājsistēmās, kā arī uz Android viedierīcēm. Jā, noteikti man ir jāpiemin, ka WPS bezmaksas versijā ir īsa formāta reklāmas, bet to apjoms un integrācija ir paciešama un dikti netraucē darbam. Vairāk par WPS: šeit


Programmas internetā


Augstākminētās ir programmas, kas ir lejuplādējamas un darbs ar tām notiek datorā un var brīvi strādāt gan ar, gan bez interneta pieslēgumu. Bet ir vairāki rīki, kurus var izmantot tikai interneta vidē. Tam gan ir viens mīnuss - nav interneta pieslēguma, nav pieejas rīkiem. Bet tiek piedāvāts savs pluss - tavi dokumenti tiek glabāti mākonī un tiek veiktas dublējumkopijas (back-up). Turklāt var strādāt ar kolēģiem vai partneriem sasaistē, daloties ar dokumentu un kopīgi to veidojot.


Google Docs

Te ir jāsāk ar vispopulārāko - Google Docs, kuru lieto aptuveni 1 miljards pasaules iedzīvotāju. Tas piedāvā bezmaksas veidot teksta, izklājlapu un prezentāciju dokumentus. Jau tagad daudzi mazi uzņēmi Latvijā izmanto šo iespēju, jo ir ērti veidot dokumentus, vienlaicīgi var dalīties ar kolēģiem vai partneriem un veikt nepieciešamās izmaiņas tiešsaistē. Funkciju izvēle gan nav tik bagātīga kā pierasts. Bet ar to, kas ir pieejams, pilnībā pietiek, lai veiktu ikdienas darbus un nodrošinātu vajadzības. Pati lietotne ir pieejama latviešu valodā arī ar kļūdu labotāju (lai gan, šobrīd rakstot šo emuāru Google Doc, kļūdas īsti nelabo).


"Ja tu esi kustībā, bet ar stabilu interneta pieslēgumu, čempioni ir Google Doc un Zoho Docs".


Google Docs piedāvā iespēju arī strādāt ar saviem dokumentiem, ja esi atslēdzies no interneta. Tad ir nepieciešams instalēt Google Docs offline Chrome extension.


Šī ir ļoti spēcīga alternatīva tiem, kas ir droši, ka vienmēr būs interneta pārklājuma ieskauti. Vairāk par Google Docs: šeit.


Microsoft Office Online


Re, kā, arī Microsoft Office nevēlas padoties un, Google Docs kļūstot arvien populārākam, piedāvā savu Microsoft Office Free versiju. Te gan ir interesanti, jo no pirmā acu uzmetiena man likās, ka ļoti līdzvērtīgs piedāvājums tam, ko var dabūt maksājot. Bet tā nav - pat man pamatvajadzības uzlikt savu fontu vai krāsas, kas ir arī būtiski no zīmolvedības viedokļa, nav realizējama. Var izvēlēties tikai to, kas tiek piedāvāts. Jā, te ir iespējams izmantot MS Outlook, kalendāru un One Drive un ir iespējams ievietot vizuālo materiālu. Vēl MS Office tiek kritizēts par nesavietojamību ar citu programmu dokumentu formātiem.


Domāju, ka šī ir laba ārkārtas situācijas opcija, ja nu gadījumā ir akurāt kāda Microsoft vidē veidotā prezentācija un to atverot citās programmas, kaut kas brūk un gāžas. Lai arī šis kā bezmaksas rīks nav slikts, bet tā kā ir vairāki ar plašāku iespēju klāstu, tad šo es neizceltu kā vienu no izvēles rīkiem. Vairāk par Microsoft Office Online Free: šeit.


Zoho Docs


Daudz mazāk Latvijā pazīstams amerikāņu Zoho ir vēl viena no interneta vides alternatīvām lietotājam, kas vēlas bezmaksas dokumentu sagatavošanas iespēju. Tā kā es izmantoju Zoho epasta servisu, tad man šis pakalpojumu sniedzējs nav svešs. Starp citu, šī bloga tapšana sākumā tika veikta Zoho Docs vidē. Tad kāda man šķiet šī programma?


Sākšu ar to, ka izkārtojums tekstu sagatavošanas vidē ir neierastāks, jo rīku josla ir pa kreisi. Bet viss šķiet saprotams un, mazliet ar to iepazīstoties, arī loģisks. Ir iespējams samainīt krāsas, savu izvēlēto fontu. Ir iespēja ievietos vizualizācijas. Darba vide ir angļu valoda, bet ir kļūdu labotājs latviešu valodā. Jāatzīst, lai arī daudz labāk strādā kā Google Doc, tad jārēķinās, ka vārda daudzie locījumi nav ievadīti un tev pašām nākas būvēt savu vārdnīcu.


Zoho ir mobilā versija, iespēja kopīgot dokumentus, jo bezmaksas piedāvājums paredz pieeju 25 lietotājiem. Turklāt katram ir pieejams 5 GB mākoņglabātuvē.


Līdzīgi kā Google Docs, Zoho Docs ir savs failu formāts un MS Office faili tiek transformēti uz Zoho režīmu. Vai otrādi - izveidojot dokumentu Zoho, ir iespējams to saglabāt kā MS Office failu vai arī PDF.


"Šis noteikti ir ļoti veiksmīgs risinājums īpaši mazajiem biznesiem, ja vajag izvēlēties stabilu, drošu vidi".


Pērn Zoho ieguva arī vairākas balvas par savu bezmaksas versiju un piedāvājumu mazajiem biznesiem. Tomēr ir jāņem vērā, ka Zoho izmantošanai noteikti ir nepieciešams interneta pieslēgums. Vairāk par Zoho Docs: šeit.


#personīgaiszīmols #bezmaksasrīki #proudtousefreeapps