Būt vai nebūt sociālajos medijos

Svētku brīvlaikā noskatījos vairākas dokumentālās filmas par sociālajiem medijiem, to lomu un esmu pabeigusi arī Mākslīgā intelekta elementu apmācības kursu, lai labāk izprastu, kā tehnoloģijas darbojas, kā strādā filtru burbuļi. Sociālo mediju loma, ietekme tikai palielinās. Tad jautājums ir – būt vai nebūt sociālajos medijos?


Lai cik pārsteidzoši tas var kādam likties šobrīd, kad pasaulē no 6 miljardiem iedzīvotāju tuvu 4 miljardiem lieto sociālos medijus, manu mācību laikā grupā būs viens vai vairāki cilvēki, kuriem šobrīd nav kontu sociālajos medijos, un kuri arī nemaz nedomā tādus atvērt (vai ir izveidots LinkedIn konts, bet ir pilnīgi neaktīvs, informācijas apskatei izmanto dzīvesbiedra kontu). Un tam ir dažādi iemesli – kāds vēlas saglabāt savu privātumu, kāds nevēlas savu laiku izšķiest sociālo mediju apgūšanā un uzturēšanā. Es cienu ikviena izvēli: būt vai nebūt sociālajos medijos. Un abām pusēm būs taisnība, jo tas izrietēs gan no vajadzībām, gan apstākļiem.

Diemžēl vai par laimi sociālie mediji 2021. gadā (arī iepriekš un arī uz priekšu) var tikt uzskatīti, kā tagad tiek jau jokots, par piekto varu. To spēks 2020. gada dažādu konspirāciju teoriju popularizēšanā ļoti labi izgaismojās arī Latvijā. Ja mēs runājam par digitālo personīgo zīmolu, tad skaidrs, ka galvenais instruments tā veidošanā, šobrīd ir sociālie mediji. Tie dod iespēju mums paplašināt un sasniegt savu auditoriju, nodrošināt divvirzienu komunikāciju un iesaisti ar auditoriju. Tā ir iespēja izveidot un nostiprināt savu zīmolu.


Sociālo mediju informācijas telpa ir ieņēmusi būtisku lomu mūsu pasaules uztverē, viedokļu un priekštatu veidošanā. Kad vadīju semināru vienā lielā Latvijas uzņēmumā, viena darbiniece dalījās ar savu stāstu. Proti, viņai ļoti nepatīk sociālie mediji. Tā rezultātā, viņa no tiem izdzēsa kontus. Viss bija labi. Viņa bija apmierināt. Vienā dienā viņu pārsteidza kolēģes apgalvojumus: “Tu gan nekur neceļo”. Protams, tas neatbilda patiesībai. Sociālie mediji savā ziņā ir paņēmuši lauvas tiesu priekšstatu veidošanā par otru cilvēku. Un beigu beigās sanāk tā – tas veidojas no tā, par ko es rakstu vai dalos savos sociālo mediju kontos. Laba vai slikta, bet diemžēl tā ir realitāte, ar kuru mums ir jārēķinās. Mēs varam to ignorēt, varam protestēt un turpināt dzīvot no sociālajiem medijiem brīvu dzīvi. Bet mēs varam to izmantot savā labā ar pārdomātu un lietderīgu mērķi.


Tāpēc mani padomi personīgā zīmola izveidei sociālo mediju komunikācijā:


- Skaidri nodefinē konta izveides mērķi. Piemēram, vēlos būt ciešākā kontaktā ar saviem draugiem, iepazīt jaunus cilvēkus ar līdzīgām vērtībām, interesēm, ātrāk uzzināt aktuālo informāciju, uzzināt kādi pasākumi notiek utml. Tādējādi tev būs skaidrs, kāda iemesla dēļ tu izmanto sociālos medijos un iedos jēgu tavam pavadītājam laikam.


- Ja vēlies ietaupīt laiku, tad izvērtē kur un cik daudz medijos atrasties. Iespējams, ka pilnībā pietiek ar vienu, kurā tad arī esi aktīvs un vari veidot savu zīmolu. - Vienmēr paturi prātā, ka pastāv tā saucamie “filtru burbuļi” – sociālais medijis tev rādīs tādu saturu, kas atbildīs tavām interesēm. Lai nenonāktu filtru burbuļu slazdā, esi uzmanīgs izvēloties “suggested” (ieteikto) informāciju, kā arī pārliecinies arī citos medijos par satura ticamību.


- Noteikti turpini veidot attiecības ar cilvēkiem, izmantojot arī citus kanālus – klātienes tikšanās (kad būs iespējams), telefona sarunas, epastu utml. Individuāla komunikāciju tiks daudz vairāk novērtēta.


Bet, ja izvēlies atturēties no sociālajiem medijiem, tad atceries par tās lomu priekšstatu veidošanā, personīgā zīmola kopšanā, un atrodi alternatīvas - instrumentu kompleksu, kas var nodrošināt līdzvērtīgu rezultātu (aktīva mājas lapa, klātienes tikšanās, regulāri sazvani un dalība tīklošanās pasākumos, utml.).Lasi vēl:
Piedalies seminārā!

20.janvārī plkst. 17:30, tiešsaistē (Microsoft Teams)