Rokas tava portreta fotogrāfijā





Fotogrāfijas, kas ataino mūs, īpaši tās, kas paredzētas formālai komunikācijai, ir būtisks vizuālais materiāls, kas bez vārdiem sniedz ļoti daudz informācijas par mums. Tāpat kā dzīvē, arī fotogrāfijās “mūs” var nolasīt kā grāmatu. Ne visi ir ķermeņa valodas profesionāļi, bet uz visiem iedarbojas pirmais iespaids un ķermeņa valodas sūtītie signāli.



Ļoti bieži redzu, ka eksperti, pasniedzēji, uzņēmumu vadītāji un to komandas ir veikušas profesionālas foto sesijas un lielākais izaicinājums parasti ir rokas, kur tās likt? Ko ar tām darīt?


Rezultāts ne vienmēr ir labs, jo jūt fotografētā spriedzi, sastingušu augumu un neveiklību. Turklāt tiek sūtīti ne tie labākie signāli auditorijai. Lai no tā izvairītos, vienmēr var izmantot tikai galvas portreta bildes. Bet dažkārt gribās parādīt vairāk. Izvēloties fotogrāfijās iekļaut arī rokas, atcerēsimies, ka to parādīšana ir viens no svarīgākajiem uzticības veidošanas aspektiem ( Mark Bowden, “Winning Body Language”). Tad jautājums ir – kā tās (ne)izmantot, lai veidotu uzticību?



Paanalizēsim rokas oficiālos fotos no ķermeņa valodas perspektīvas un kādi ir mani ieteikumi, ko ar tām darīt.


Bet pirms ķeramies klāt rokām, atcerēsimies, kādam mērķim šīs fotogrāfijas ir nepieciešamas. Lielākoties, Jūsu foto parādīsies Jūs reklamējošā formālā materiālā (CV, pieteikumā konferencei, dalība iepirkumos, utt.), kur apkārtējie Jūs ieraudzīs, iespējams, pirmo reizi. Jūsu mērķis ir radīt pozitīvu, uz sadarbību vērstu iespaidu. Demonstrēt atvērtību. Protams, ir nozares, ir nodarbes, kur pārāk liela formalitāte nav nepieciešama, tad atkāpes ir iespējamas.



Sakrustotas rokas

Strīdīga pozīcija, par kuru nav viena viedokļa. Daudzi fotogrāfi šo pozu foto sesijās pat iesaka. Fotogrāfam (un arī skatītājam) tas liekas mākslinieciski, interesanti no fotogrāfijas stila viedokļa, tiek akcentēti pleci utt. Tiek uzsvērts, ka tā parādā par sevi pārliecinātu cilvēku. Bilde tiešām ir skaista, baudāma, interesanta, ko varētu katrs izmantot savam portolio. Kā piemērs, šī Džordža Klūnija fotogrāfija. Un noteikti ir gadījumi, kad to arī vajadzētu darīt.







Taču, pēc ķermeņa valodas speciālistu viedokļa, šādu pozu nevajadzētu izvēlēties, ja Jūs vēlaties fotogrāfiju izmantot kā galveno formālā komunikācijā - liekot to kā galveno bildi mājaslapā, bukletā, pasākuma runātāju sarakstā utt. Ja Klūniju zina visa pasaule, tad Jūsu gadījumā parādīties ar šādu foto auditorijai, kura Jūs nepazīst, ir, pēc ķermeņa valodas ekspertu domām, pateikt – es neesmu pieejams, es sevi aizsargāju – un neapzināti bloķēju komunikāciju ar sevi. Ja plaukstas ir savilktas dūrēs, tad tas turklāt signalizē agresivitāti. Ja rokas ir stingri sakrustotas, tās pat var radīt sajūtu, ka Jūs esat uzvilkts, sasprindzināts vai nervozs. Bet Jūsu mērķis ir tieši pretējs - Jūs vēlaties, lai ar Jums sazinās, lai pie Jums nāk klāt un runājās, lai Jūs varētu uzsākt jaunas sadarbības un biznesa vai darba attiecības.



Rokas kabatās

Vēl viena ļoti plaši izmantota poza foto sesijās. Pārsvarā vīriešiem, bet arī sievietēm. Neformālai komunikācijai ļoti laba poza – jo ja augums cilvēkam ir atbrīvots, tā arī pasaka, ka fotogrāfētais ir neformāls, vienkāršs cilvēks. Ar šo it kā var veidot raksturfoto. Tā veiksmīgi atrisina roku problēmu, bet arī par šo pozu ir ko teikt ķermeņa valodas speciālistiem. Šī it kā mazliet atvērtāka un relaksētāka poza tomēr sūta auditorijai signālu, ka attēlotais vai no kaut ko slēpj vai arī nav par sevi pārliecināts.







Foto avots: gettyimages.de







Labs piemērs ir šī bilde, kas parāda, ka it kā spēlējoties ar gredzenu vai sakārtojot krekla atloku, rokas ir savienotas, bet vienlaicīgi nav sakrustotas.





Foto avots: irreverentgent.com



Ja spēj to paveikt brīvi un graciozi, tad var arī galvu atspiest pret vienu no rokām. Bet atkal, ieteikums rokas turēt brīvi, nepiespiesti un lai nav pārāk stīvi.





Foto avots: Pause People



Vēl viens ieteikums ir izmantot rokā grāmatu, piezīmju bloku. Ir cilvēki, kas fotografējās ar kafijas krūzēm. Ļoti laba ideja, tikai atkal jāskatās, vai tas der formālai komunikācijai. Ja ir vēlme izmantot kādu ar savu nodarbošanos saistītu priekšmetu, var izmantot ar to saistītus priekšmetus.







Iedvesmai iesaku papētīt Masterclass. Šinī vietnē var klausīties pasaulē slavenu cilvēku - Annie Leibovitz, Jody Foster, Anna Wintour, David Lynch u.c. - darbnīcas par viņu darbības jomas tēmām. Nevienā no viņu portretiem neredzēsiet personas ar sakrustotām vai kabatās sabāztām rokām, bet vairākiem no tiem, tēmas aktualizācijai, tiek izmantoti ar šo tēmu saistīti priekšmeti.