5 darbinieka personīgā zīmola izkopšanas iespējas attālinātā darba laikā





​Attālinātais darbs ir gan paņēmis, gan atvēris jaunas iespējas darbiniekam parādīt sevi. Līdz 2019. gada martam ikdienišķā saskarsme un komunikācija mums bija tikšanās, sarunas lielās, mazās sapulcēs, ar blakus sēdošiem kolēģiem, garām skrienošu vadītāju, prezentācijas klientiem, sadarbības partneriem birojā vai konferencēs utml. Tas nozīmē, ka bija iespēja veidot dzīvu dialogu, sniegt vai saņemt atgriezenisko saikni, norisa radošāks darba process, jo kolēģi vai sadarbības partneri bija blakus, tieši tajā pašā vietā un laikā. Saskarsmes rezultātā varēja dzīvāk un aktīvāk arī veidot personīgo zīmolu.





Jaunā komunikācijas realitāte attālinātā darba apstākļos radīja piecus izaicinājumus, kurus varam apskatīt arī kā iespējas personīgā zīmola stiprināšanai:


Pasīva komunikācija


Latviešu valodā ir tāds teiciens: “prom no acīm, prom no prātiem” (un iespējams arī no sirdīm). Šis ir būtisks aspekts, par kuru ir jārunā. Atrodoties attālinātā komunikācijā, mēs bieži izmantojam telefona zvanus, video konferenču rīkus. Melnais laukums ar vārdu un uzvārdu cilvēka video vietā ir tas, ko mēs ļoti bieži redzam. Darbinieks neuzdod jautājumus, nekomentē, neiesaistās, paralēli nodarbojas ar citām lietām, pazaudē iespēju būt “aktīvam” un novērtētam. Darbinieka vērtība tiek zaudēta. Video konferenču, telefona sarunu, tērzētavu formāts ir retās sinhronās komunikācijas formas, ko mēs vēl varam izmantot attālinātā darba apstākļos. Tāpēc svarīgi ir veidot “redzamību”- video konferenču laikā, ir jāieslēdz kamera, lai veidotu saikni ar kolēģiem, bet sanāksmes vadītājam jāveicina darbinieku iesaiste, izsakot viedokli, komentējot un uzdodot jautājumus.


Mazāk pasākumu, mazāk iespējas veidot eksperta tēlu


Pēdējo gadu laikā ir samazinājies profesionālo pasākumu skaits, kuru ietvaros piedalījās daudzi darbinieki. Tur varēja prezentēt savu organizāciju un vienlaicīgi stiprināt savu kā eksperta tēlu. Virtuālie pasākumi palīdz, bet arī to skaits nav tik liels. Darba devējs var palīdzēt īpaši tiem darbiniekiem, kuriem interesē šādas aktivitātes atrast platformu – nozares asociāciju vai cita veidi pasākumus, kur darbiniekam piedalīties kā uzņēmuma pārstāvim.


Samazināta tīklošanās


Attālinātais darba režīms ir atstājis iespaidu arī uz iespējām veidot jaunus kontaktus vai arī stiprināt esošās attiecības. Izrādās, ka labas iespējas attīstīt attiecības ir kolēģiem savas tiešās komandas ietvaros, bet laika gaitā attiecības ir pagaisušas vai kontakti ar organizācijas kolēģiem no komandām, ar kurām attālināta darba ietvaros ir bijusi mazāka saskarsme, ir sarukuši. Dzīvē mēs ar šiem kolēģiem saskrietos pie kafijas automāta, biroja koridoros vai ēdnīcā. Attālinātos darba apstākļos organizācijā ir jāorganizē virtuālie tīklošanās pasākumi ar spēlēm un viktorīnām. Ārējai kontaktu veidošanai darba devējs var sniegt darbiniekiem palīdzīgu roku piedāvājot mācības, kā LinkedIn veidot jaunus kontaktus.


Darbinieku autentiskums


Microsoft savā globālajā komandā veica pētījumu starp saviem darbiniekiem un atklāja, ka darbinieki ir kļuvuši vai tiek redzēti kā autentiskāki. Samazinot robežu starp privāto un profesionālo telpu, cilvēks ir devis iespēju sevi labāk iepazīt. Darbs no mājām noteikti radīja iespēju redzēt vairāk no kolēģa dzīves telpas, video konferenču ekrānā neviļus paradījās bērni, mājdzīvnieki utml. Atzinums – veidojas cilvēcīgākas un uz saprašanos vērstas attiecības komandas pārstāvju lokā. Tāpēc attālinātā darba apstākļos darbiniekiem nevajadzētu baidīties parādīt savu “personīgās dzīves “es””, jo, lai kā kāds nevēlētos to atzīt, tā ir daļa no tavas personības, kas noteikti arī ietekmē tavu profesionālo darbību.


Vairāk autonomijas, atbildība


Attālināta darba režīmā darbiniekam ir jābūt patstāvīgākiem, jāmāk pašiem plānot savu darbu un laiku. Tas ir veicinājis darbinieka autonomiju, bet ir arī uzlikta lielāka atbildība. Daudzi darbinieki tādējādi var labāk un vairāk izpausties – izmantot savu potenciālu, pašiem virzīt jautājumus un projektus pēc sava skatījuma un vienlaicīgi attīstīties savā nišā un ampluā. Darba devējs var stiprināt šo darbinieka autonomiju, kuras ietvaros tas var likt lietā savu ekspertīzi, zināšanas un pieredzi, uzticoties un nekontrolējot darbinieku.




Lasi vēl:
















Labdien...



Piesakies personīgā zīmola jaunumiem!